Gabinet chirurgiczny, medycyny sportowej i fizjoterapii
Gabinet chirurgiczny, medycyny sportowej i fizjoterapii
504 062 691

Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja) to metoda zamykania niewydolnych naczyń żylnych i teleangiectazji poprzez podawanie leków w drodze iniekcji. Pod wpływem leku (Aethoxysclerol) dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia żylak lub pajączek naczyniowy staje się niewidoczny.

Najczęstszym wskazaniem do skleroterapii jest efekt kosmetyczny czyli pajączki ud i podudzi. Często skleroterapię stosuje się jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym gdy na nogach pozostają na tyle małe zmiany, że nie można ich usunąć chirurgicznie.

Przeciwskazaniem do zabiegu są: ciąża, świeża zakrzepica żylna, zabiegu nie wykonuje się u Pacjentów ze stwierdzoną dziedziczną skłonnością do zakrzepicy.

Najczęstszymi powikłaniami zabiegu są przebarwienia skóry w miejscu podania lub wytworzenie się siatki drobnych naczyń wokół miejsca podania (tzw.matting). Do innych możliwych powikłań należy zakrzepica żylna. Najcięższym powikłaniem jest martwica skóry, na szczęście występuje niezwykle rzadko.

Dane kliniczne i wskazania terapeutyczne

Skleroterapia

Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej, poprzez iniekcję podajemy preparat Aethoxysclerol w odpowiednim stężeniu zależnym od kalibru naczynia. W czasie jednej sesji wykonuje się od kilku do kilkudziesięciu nakłuć. Po zabiegu zakłada się opatrunek uciskowy na okres do 72 godzin. Po zabiegu zaleca się chodzenie przez 15-20 minut. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu podania środka obliterującego powstaje rumień i obrzęk. Dla zmniejszenia tego efektu zalecamy po zabiegu schładzanie miejsc ostrzykiwanych.

Część naczyń znika od razu, pozostałe w ciągu kilku tygodni. Przy skleroterapii większych żylaków przez kilka tygodni może utrzymywać się stwardnienie i tkliwość na przebiegu zamkniętego naczynia. Normalnym zjawiskiem po skleroterapii są siniaki w miejscu podania preparatu i na przebiegu zamykanych naczyń, zasinienia znikają w ciągu około 7 do 14 dni, przebarwienia na przebiegu niedrożnych naczyń utrzymują się przez kilka tygodni do kilku miesięcy.

orzecznictwo sportowo-lekarskie

Gabinet w Poznaniu i Obornikach
Badania dla sportowców - zniżki dla klubów.